کنفرانس خبری اعضای هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان خمیرمایه

کنفرانس خبری اعضای هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان خمیرمایه در ایران ، با حضور رسانه های خبری برگزار شد؛

در این سمینار که با حضور خبرگزاریهای مختلف برگزار و در واحد خبر 20:30 نیز پخش گردید دکتر اژدری عضو هیئت مدیره سندیکای خمیرمایه ایران گفت: در فرآیند تولید برخی نان های سنتی به صورت غیرقانونی از جوش شیرین و جوهر قند استفاده می شود.

احسان اژدری در این نشست خبری اظهار داشت: با وجود زیان‌های جوش شیرین  و اینکه حتی مصرف آن برای کودکان زیر 5 سال ممنوع است، اما این محصول در فرآیند تولید برخی از نان‌ها در کشور استفاده می‌شود.

به گفته وی خمیرمایه در ایران حتی استانداردهای بالاتری از برخی کشورهای اروپایی دارد، اما برخی نانوایی‌های کشور از این محصول برای تولید نان استفاده نمی‌کنند.

وی ادامه داد: خمیرمایه ایران به کشورهای مختلف اروپایی صادر می‌شود و استانداردهای سختگیرانه آنها را به راحتی پاس می‌کند.

اژدری با بیان اینکه ماده اولیه تولید خمیرمایه از منابع داخلی یعنی ملاس کارخانه‌های قند تامین می‌شود، گفت: خشک شدن و ترش شدن نان از جمله دلایل استفاده از جوش شیرین به جای استفاده از خمیرمایه در فرآیند تولید این محصول است و در صورتی که این ماده با دوز بالایی مورد استفاده افراد قرار گیرد عوارضی مانند کم خونی و ریزش مو برای مصرف کنندگان آن به همراه دارد.

نیمی از نانوایها جوش شیرین به نان می زنند

وی در پاسخ به تسنیم گفت: با توجه به اینکه استفاده از جوش شیرین در فرآیند پخت نان غیرقانونی است بنابر این آمار دقیقی از میزان مصرف جوش شیرین در این بخش نداریم، اما براساس میزان مصرف خمیرمایه در نانوایی‌های کشور می‌توان برآورد که 50 درصد آنها از خمیرمایه برای عمل آوری نان استفاده نمی‌کنند، یعنی به جای این ماده از جوش شیرین استفاده کرده‌اند.

اژدری اظهار کرد: متاسفانه در پخت نان در کشور از جوهر قند نیز استفاده می‌شود که این امر برای سلامت افراد بسیار خطرناک است.

وی افزود: استفاده از جوهر قند در بیشتر صنایع غذایی ممنوع است و در صنایعی نیز که استفاده می‌شود و با دوز بسیار پایین مصرف می‌شود اما چون در فرآیند تولید نان کشور هیچ استانداردی نداریم برخی از جوهر قند (سولفیت سدیم) استفاده می‌کنند.

عضو هیئت مدیره سندیکای خمیرمایه ایران خاطرنشان کرد: بیشترین میزان استفاده از جوش شیرین نیز در میان نان‌های سنتی در نان لواش است.

** تولید خمیرمایه داخلی کیفی است
احسان اژدری افزود: خوشبختانه خمیرمایه تولیدی، کیفیت مطلوبی دارد و بخشی از آن سالیانه به کشورهای هدف صادر می شود.

به گزارش ایرنا، برای تولید هر قرص نان سنگک با وزن 650 گرم 1.8 گرم خمیر مایه خشک به قیمت 16 تومان، هر قرص نان بربری با وزن 600 گرم 1.75 گرم خمیر مایه به قیمت 16 تومان و هر قرص نان تافتون با وزن 287 گرم 0.925 گرم خمیر مایه با قیمت هشت تومان نیاز است.

هر قرص نان لواش با وزن 172 گرم نیز 0.55 گرم خمیر مایه به قیمت پنج تومان نیاز دارد؛ در حالی که قیمت هر قرص نان سنگک 1000 تا 1500، بربری 600 تا 1500، تافتون 400 و نان لواش 200 تومان است.

به گفته کارشناسان، سرانه مصرف خمیر نان برای هر ایرانی 250 گرم است اما برای تولید کیفی نان باید این میزان به 2 برابر افزایش یابد.

دکتر اژدری در خصوص شرایط مناسب نگهداری نان اظهار داشت :

نگهداری نان شرایط خاص خود را باید داشته باشد. بدترین دمای نگهداری ، دمای 4 تا 5 درجه یخچال می باشد که این دما باعث تشدید بیای نان خواهد شد در صورتیکه لازم باشد نان در یخچال نگهداری شود باید حتما از قسمت فریزر که دمای 18- درجه دارد استفاده شود و قبل از استفاده به سرعت از حالت انجماد خارج شود .

همچنین عضو هیات مدیره سندیکای خمیرمایه در خصوص لزوم جایگزینی کیسه های پارچه ای به جای پلاستیکی در مصاحبه ای که از رادیو سلامت پخش شد ، اشاره نمود : استفاده از کیسه های پلاستیکی جهت حمل و نگهداری نان علاوه بر ایجاد آلودگی برای محیط زیست مضر برای سلامتی و سرطان زا بوده و ضمنا باعث افت کیفیت نان می گردد .

دکتر اژدری افزود تولید ، توزیع و تشویق نانوایان و اتحادیه ها و مردم به استفاده از کیسه های پارچه ای در دستور کار این شرکت (خمیرمایه رضوی) قرار دارد تا با فرهنگ سازی در این خصوص مردم بیشتر تشویق به استفاده از این نوع بسته بندی برای نان شوند چاکه اشتباه ترین کار استفاده از کیسه های پلاستیکی برای نگهداری و حمل نان بوده علاوه بر اینکه معمولا نان بصورت داغ در کیسه قرار داده می شود .

وی اظهار امیدواری نمود به تدریج با فرهنگ سازی که در حال انجام است و با توزیع کیسه های پارچه ای بین نانوایان شاهد بالا رفتن سطح آگاهی مردم و جایگزینی کیسه های پارچه بجای پلاستیکی باشیم.


نام
ایمیل
توضیحات
Captcha
کد امنیتی