سوداگری، آفت نان سنتی

دوشنبه, 10 ارديبهشت 1397

سوداگری، آفت نان سنتی

  مجید پارسایی در نشست خبری روز گذشته در پاسخ به خبرنگار مبنی بر از بین رفتن بازار مصرفی خمیرمایه در سوریه و همچنین کشورهای اطراف گفت: مشکلات روابط منطقه ای، اداری و گمرکی در کشور ما و همچنین تلاش ترکیه و چین برای گسترش بازارهای خود از دلایل کاهش بازار مصرفی بوده است.

وی در این خصوص ادامه داد: شرایط سیاسی ایجاد شده با کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس موجب شده رابطه تجاری با کشورهای حوزه به شدت تقلیل یافته و صادرات به برخی کشورهای عربی به صفر برسد؛ علاوه بر آن بسته شدن گمرکات ورودی در مناطق کردنشین و شمال عراق به دلایل امنیتی در یک سال گذشته نیز باعث افت صادرات بوده است.

همچنین توافقات کشورهای عربی مبنی بر معافیت‌های تعرفه ای و مالیاتی در تجارت فی مابین باعث نفوذ خمیر مایه مصر در کشور سوریه گردیده است.

وی افزود: سرانه مصرف نان در ایران 170 کیلوگرم است؛ ایران جزو 5 کشور اول مصرف کننده نان است و متاسفانه همچنان شاهد استفاده از جوش شیرین در تعداد زیادی از نانوایی‌های کشور هستیم.

دبیر سندیکای خمیرمایه ایران با تاکید به اینکه سالانه باید 40 هزار تن خمیر مایه برای تولید نان مصرفی کشور استفاده شود، افزود:  این رقم در حال حاضر  20 هزار تن است و مابقی نانوایی‌ها از جوش شیرین استفاده می‌کنند که عوارض بیماری‌زای جبران ناپذیری در پی دارد.

پارسایی با بیان اینکه در خصوص استفاده نانوایی‌ها از جوش شیرین تنها می توان با اطمینان از نان‌های صنعتی نام برد، افزود: خوشبختانه در نان‌های صنعتی ما از خمیرمایه استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نظارت بر کیفیت و فرآوری صحیح نان به عنوان مهمترین اولویت‌هاست، تصریح کرد: عوامل متعددی در کیفیت نان تاثیر دارند که کیفیت آرد، تجهیزات پخت و فرآوری صحیح خمیر از جمله آنهاست، اما متاسفانه در مقابل استفاده از برخی مواد مانند جوش شیرین، جوهر قند، نمک زیاد سبب بی‌کیفیت و حتی بیماری‌زا شدن نان می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با عنوان اینکه سهم مصرف ایران در سال 96 از 32 هزار تن تولید کشور با سرانه مصرف بالای نان برابر با 20هزار تن بوده‌است، مابقی آن را  صادر کرده ایم.

وی اشاره کرد قیمت تمام شده خمیر مایه در هر قرص نان سنگگ و بربری برابر با 16 تومان ،تافتون 8 تومان و لواش 5 تومان در یک قرص نان است ک قیمت بالایی نیست.

پارسایی افزود: بعد از اضافه کردن خمیرمایه به خمیر نان برای عمل‌آوری این محصول 3 تا 4 ساعت زمان مورد نیاز است، اما برخی نانوایان به طور معمول این مدت زمان را برای عمل‌آوری محصول خود رعایت نمی‌کنند.

ایشان افزودند: یکی از مهمترین اقدامات غنی‌سازی نان در ایران استفاده صددرصدی از خمیرمایه و جلوگیری از مصرف جوش شیرین است.

وی با تاکید به اینکه صرف مصرف جوش شیرین در کیک و شیرینی به دلیل مصرف کم افراد در ماه و سرانه پایین آن نمی‌تواند برای افراد خطر افرین باشد، افزود: مصرف هر روزه نان و در برخی مواقع 3 وعده در دهک‌های پایین جامعه قطعا در دراز مدت مشکلات گوارشی را برای افراد در بر دارد.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان خمیرمایه ایران در خصوص راهکار این موضوع با بیان اینکه افزایش کنترل و برخورد جدی‌تر با متخلفان و فرهنگ سازی و آشناسازی مردم با نان باکیفیت می تواند موثر باشد، تاکید کرد: همچنین آزادسازی قیمت نان می تواند منجر به رقابتی شدن این محصول شود و عرضه محصول با کیفیت تر را برای مصرف کنندگان به همراه داشته باشد.

پارسایی همچنین خاطرنشان کرد: استفاده از جوش شیرین باعث زردی، خشکی و کهنه شدن سریع نان می‌شود و یکی از دلایل اصلی ضایعات زیاد نان و هدر رفت این محصول ارزشمند در کشور استفاده از جوش شیرین است. جالب‌تر آنجاست که کشورهای همجوار ما از جمله عراق و ترکیه اطلاعی از وجود جوش شیرین ندارند و به هیچ عنوان از آن در پخت نان استفاده نمی‌کنند، تا جایی که سرانه مصرف خمیر مایه در ایران به جای آنکه با توجه به حجم جمعیت 40 هزار تن باشد، تنها 20 هزار تن است و مابقی با جوش شیرین جایگزین شده است.

وی در پایان گفت: طبق آمارهایی که داریم استان‌هایی مانند اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و تهران از خمیرمایه بیشتر استفاده می‌کنند.


نام
ایمیل
توضیحات
Captcha
کد امنیتی