فرهنگ استفاده از خمیرمایه برای تولید نان با کیفیت باید در کشور نهادینه شود

مدیرعامل شرکت خمیرمایه رضوی گفت: فرهنگ استفاده از خمیرمایه برای تولید نان با کیفیت و سالم باید در کشور نهادینه شود

احسان اژدری در گفت‌وگو با آستان نیوز بیان کرد: خوشبختانه با بهبود فرهنگ سازي صورت گرفته به منظور استفاده از خمیرمایه به جای مواد مضری همچون جوش شیرین، تمايل به مصرف خميرمايه در كشور افزايش يافته است.
وی ادامه داد: بحث رقابت در توليد نان باعث شده است تا كيفيت نان مورد توجه جدي قرار بگیرد که همین امر نقش موثری در افزایش مصرف خميرمايه در کشور داشته است.
مدیرعامل شركت خميرمايه رضوي از عزم این مجموعه برای تحقق اهداف رونق تولید سخن گفت و خاطرنشان کرد: این شرکت در راستاي عمل به منويات رهبر معظم انقلاب و توجه به شعار رونق توليد در سال جاری، همواره در اين مسير قدم برداشته و تلاش کرده است پيشرو و پيشران و مجري سياست هاي ابلاغي باشد.
وی با اشاره به اقدامات این شرکت در راستای فرهنگ سازی مصرف خمیرمایه و عدم مصرف جوش شیرین گفت: خوشبختانه با مکاتبات متعدد صورت گرفته و همکاری اداره نظارت بر مواد غذایی و نیز مطالبه‌گری عمومی مردم، مصرف جوش شیرین در انواع نان رو به کاهش است.
وی در خصوص لزوم جایگزین کردن خمیرمایه به جای جوش شیرین خاطرنشان کرد: خمیرمایه به دلیل دارا بودن انواع ویتامین‌های گروه B، داشتن نقش مؤثر در بهبود کیفیت نان و خاصیت پروبیوتیک و همچنین عطر، طعم، بافت و رنگ و بوی مناسبی که در نان ایجاد می‌کند، می‌بایستی جایگزین جوش شیرین شود.
اژدری تأکید کرد: ضمن اینکه جوش شیرین به عنوان ماده‌ای سرطان زا، باعث ناراحتی‌های گوارشی، ایجاد سرطان و همچنین ممانعت از جذب مواد مغذی نان می‌شود.
وی در پاسخ به این سؤال که چه نهادهایی برای فرهنگ سازی برای مصرف خمیرمایه دخیل هستند، گفت: متولیان در وزارت بهداشت و دفتر بهبود تغذیه این وزارت خانه در این امر دخیل هستند که همکاری بسیار خوبی در ارتقاء مصرف خمیر مایه داشته اند.
اژدری ادامه داد: همچنین رسانه ملی با تهیه برنامه های آموزشی و نیز دانشگاه ها و اتحادیه های نانوایان، نقش موثری دارند‌.
وی با اشاره به فعالیت موسسه کیفیت رضوی در حوزه نان بیان کرد: فرهنگ سازی که برای مصرف خمیرمایه توسط این مجموعه در حال انجام است، می تواند نقش موثری برای بهبود کیفیت نان و تولید نان طیب داشته باشد.
اژدری افزود: علاوه بر این همکاری نهادهایی نظیر اداره استاندارد که با تعیین شاخص ها و کنترل نانوایی ها نقش موثر و بازدارنده ای در مصرف جوش شیرین دارند و آموزش های لازم برای کودکان و نوجوانان در مدارس و تبیین فواید استفاده از نان سالم، در این خصوص تاثیرگذار است.
مدیرعامل شرکت خمیرمایه رضوی تاکید کرد: در نهایت تمام تلاش باید در مسیری صورت گیرد تا فرهنگ مطالبه گری مردم برای مصرف نان سالم و طیب با استفاده از خمیر مایه توسعه پیدا کند.


نام
ایمیل
توضیحات
Captcha
کد امنیتی