انتقال وجوه ارزی صادراتي، و تغییر قوانین مهم ترین مشکل در بخش صادرات است

مدیر عامل شرکت خمیرمایه رضوی گفت:  سخت شدن  انتقال وجوه صادراتي و تغییر مقررات، مهم ترین مشکل در بخش صادرات این صنعت است.

احسان اژدری در گفت و گو با خبرنگار آستان نیوز بیان کرد:  مشكلات عديده برگشت ارز و تغيير سياست ها وقوانین بخشنامه های بعضا متناقض در سال 1398  و۱۳۹۷در مقایسه با سال های قبل وعدم شفافيت وثبات در مقررات ارزي  و همچنين پائين بودن نرخ فروش ارز در سامانه نيما،  صادرات راسخت کرده است. و همین امر باعث شده تا هزينه صادرات  کالاو انتقال پول افزایش یابد.ومزیت صادرات در حوزه خمیر مایه کم شود

وی ادامه داد:  از سوی مراجع ذیربط اعلام شده تا فروش 30 درصد ارزصادراتی را درقبال واردات  انجام دهيم، اما شناسائي وارد كنندگان  کالا وتوافق فروش ارزبراي شركت ها دشوار است، از طرفی 50 درصد ارز باید به صورت نيمائي برگردد كه با قيمت آزاد ارزاختلاف داشته است و توجيه فروش ندارد.

مدیر عامل شرکت خمیرمایه رضوی افزود: این شرکت با تمام مشکلات موجود تلاش کرده تا بازارهاي صادراتي خود را حفظ کند وارز را در سامانه بانک مرکزی عرضه کند.

 از ابتداي سال جاري، خمیرمایه خشک رضوی به کشورهای افغانستان، پاكستان، هندوستان، گرجستان، لبنان، عراق، دوبي، تاجيكستان، ارمنستان و سوريه صادر شده است. 

وی درباره برنامه های در دستور کار این شرکت برای دریافت نشان های ویژه استاندارد و کیفیت از سازمان های ذیصلاح با هدف گسترش صادرات گفت: محصول توليدي این شرکت، استاندارد ها و گواهي های لازم برای بازارهای هدف خارجی  را پوشش مي دهد.

اژدری ادامه داد: بدین منظور، نشان حلال و ايزو در سطح بين المللي اخذ شده است و محصول توليدي توسط انسيتو برلين كنترل می شود که اکنون نیز پيگيري تمديد آن هستيم.

وی تاکید کرد: با توجه به كمبود فعلي خميرمايه در كشور اولويت، تامين بازار داخلي است و درصدد هستيم بازارهاي جديدي پيدا كنيم.

اژدری با بیان این که مهمترين موانع صادارت، بخشنامه هاي متفاوتي خلق الساعه صادره از ابتداي سال 1397 تا كنون است، افزود: با توجه به مشکلات مذکور، پائين بودن نرخ خريد در سامانه  نيما، تغيير روش در سال جاری براي برگشت ارز حاصل از صادرات و همچنین صادرات در قبال واردات، این امر براي شركت ها عملي نيست.

مدیر عامل شرکت خمیرمایه رضوی ادامه داد: مشکلات پیش روی صادرات بسیار است، لذا لازم است در آستان قدس رضوی هماهنگي مناسبي بين شركت هاي آستان قدس و به ویژه شركت هاي زير ساختي براي استفاده از ارز حاصل از صادارت در داخل مجموعه ها ايجاد شود


نام
ایمیل
توضیحات
Captcha
کد امنیتی