ایران، ظرفیت های بسیار و قابل توسعه­ ای در عرصه صنایع غذایی دارد که آن طور که باید و شاید بدان توجه نشده است؛ صحبت از عرصه ای است که تاثیر مستقیمی بر توسعه اقتصادی کشور دارد

به نقل از گزارش استان نیوز

در گفت و گو با دکتر احسان اژدری؛ سرپرست شرکت خمیر مایه رضوی به سراغ صنعت غذا، صادرات این حوزه، جایگاه برند رضوی در عرصه صادرات، مشکلات و چالش های پیش رو و راهکارهای مربوط به آن و ... رفته و پیرامون آن به بحث و گفت وگو پرد 

صنایع غذایی از جمله صنایع مهم در عرصه صادرات به شمار می رود، روند صادرات شرکت خمیرمایه رضوی را چگونه ارزیابی می کنید؟
شرکت خمیرمایه رضوی به دلیل دارا بودن کیفیت بسیار مناسب و از طرفی قیمت مناسب فروش در مقایسه با سایر رقبا، توانسته است در چندین سال گذشته همواره بخش قابل توجهی از تولید شرکت را صادر کند.
با اقدامات صورت گرفته، خوشبختانه این شرکت از سال 1385 به بعد، همواره به عنوان صادر کننده نمونه استانی و در سال های 1389 و 1394 به عنوان صادر کننده نمونه ملی معرفی شده است.
 
در خصوص تاثیر این صنعت در کاهش ضایعات محصولات کشاورزی بفرمایید.
خمیرمایه رضوی از ضایعات تولیدی کارخانجات قند با نام ملاس، به عنوان اصلی ترین ماده اولیه استفاده می کند. ملاس فرآورده ای است که از کارخانجات قند به ویژه کارخانه های تربت حیدریه و چناران استان قدس رضوی و نیز سایر کارخانجات تامین می شود.
همچنین تولید خمیرمایه می تواند از سایر دور ریزهای محصولات کشاورزی که دارای منبع کربوهیدرات هستند استفاده شود؛ فرآورده هایی نظیر گندم و یا سایر ترکیبات کشاورزی حاوی کربوهیدرات که البته شرکت خمیرمایه رضوی صرفا از ملاس برای تولید این محصول استفاده می کند.
 
جایگاه برند رضوی در کشورهای منطقه را چطور ارزیابی می کنید؟
خوشبختانه در بسیاری از کشورهای مقصد از جمله عراق، سوریه، لبنان، آذربایجان، پاکستان و افغانستان، به دلیل تقارب مذهبی، برند رضوی تاثیر بسیاری در رشد فروش داشته است؛ ضمن این که برند رضوی در سایر کشورها نیز شناخته می باشد و به عنوان نشان عالی که تعهد به عرضه با کیفیت ترین محصول را دارد، معرفی شده است.
بر این اساس، سعی شده تا مقوله متبرک بودن محصولات تولیدی با برند رضوی و ارتقای فرهنگ رضوی علاوه بر فروش داخلی، در میان کشورهای مقصد نیز جا بیفتد.
 
مهم ترین مشکلات درون سازمانی و برون سازمانی پیش روی صادرات این شرکت را بفرمایید.
در بحث برون سازمانی، عدم حمایت های دولتی و عدم تخصیص جوایز صادراتی از مهمترین مشکلات است.          
حمایت­های بانک ها و گاهی هزینه­ های بالای بانکی در تبدیل نرخ ارز، از دیگر مشکلات در عرصه صادرات به شمار می رود که بعضا مبنای تبدیل نرخ ارز را نرخ مبادله ای قرار می دهند.
در حوزه برون سازمانی، رقابت خرد کننده ای با شرکت های چینی، ترک، مصری و حتی تولید کنندگان داخلی داریم که با توجه به قیمت های تمام شده، حاضر به فروش با قیمت های نازل هستند.
در داخل شرکت نیز فرهنگ تولید برای صادرات، با بهترین کیفیت نهادینه شده است و حداکثر تلاش توسط پرسنل خدوم برای تولید محصول مناسب انجام می شود.
 
برای حل این مشکلات چه راهکاری هایی را پیشنهاد می دهید؟
حمایت های دولتی از حوزه صادرات می بایستی افزایش یابد و مقررات بانکی اصلاح شود. علاوه بر این، شعب بانک ها در خارج از کشور نیز به وظیفه ذاتی خود در حمایت صادرات عمل کنند و نهادهای اقتصادی نمایندگی های ایران در کشورهای دیگر، اطلاعات مناسب و به روز از نقاط قوت و ضعف مقصدهای صادراتی ارائه کنند.
 
این شرکت طی 7 ماه ابتدایی امسال چند تن محصول را صادر کرده است و این رقم در مقایسه با سال گذشته رشد چند درصدی داشته است؟
صادرات شرکت خمیرمایه رضوی همواره حدود 50 درصد از مجموع تولیدات شرکت را شامل شده است که در 7 ماه نخست سال جاری، شاهد رشد حدود 8 درصدی در این حوزه بوده ایم.
 
این حجم از صادرات به چه کشورهایی صورت گرفته است؟
صادرات این شرکت به کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه و CIS، لبنان، کشورهای همسایه نظیر افغانستان، عراق، پاکستان و هندوستان و همچنین اتحادیه اروپا شامل آلمان، گرجستان، ارمنستان و آذربایجان صورت گرفته است.
 
مهم ترین نقطه قوت شرکت خمیرمایه رضوی در عرصه صادرات چیست و این که چه برنامه هایی برای افزایش صادرات در نظر دارید؟
مهمترین نقطه قوت شرکت، وابستگی آن به استان قدس رضوی است. تولید محصول با کیفیت، از جمله مهمترین مزایایی به شمار می رود که در صورت عرضه محصول با کیفیت پایین، به دلیل رقابت شدید در عرضه، از دست خواهد رفت.
علاوه بر این، می توان به نزدیکی به بازار کشورهای حوزه CIS، افغانستان و پاکستان و نیز تعاملات مناسب با مشتریان در عرصه فروش و همکاری فی ما بین که باعث ایجاد اعتماد در طرف مقابل شده است، اشاره کرد.

مهمترین اولویت حال حاضر شرکت، افزایش ظرفیت به میزان 50 درصد، تولید بدون کارخانه، حفظ بازارهای فعلی فروش و گسترش فعالیت در کشورهایی است که حضور نداریم


نام
ایمیل
توضیحات
Captcha
کد امنیتی